Porcelánový servis Antonín Dvořák
Foto: Ateliér Lesov
Život nejznámějšího českého skladatele a přesný tah dirigentovy taktovky inspirovaly sochaře Jiřího Laštovičku k vytvoření limitované porcelánové soupravy Antonín Dvořák. Manufaktura Ateliér Lesov jí navazuje na předchozí edice věnované Beethovenovi či Kafkovi.

Porcelánový servis, který si z Čech před více než 160 lety objednal vídeňský dvůr Františka Josefa a později také hrabě František Thun, dokážou ruce českých mistrů stále vyrábět. A stejně jako v minulosti k tomu nepoužívají stroje.

Jen polévková mísa se přitom skládá z devíti dílů, které musí k sobě přesně přilnout, a poté se ručně zdobí 14karátovým zlatem a následně i ručně leští.

Výroba luxusního servisu, jehož originály jsou součástí sbírky vídeňského Schönbrunnu či Umělecko-průmyslového muzea v Praze a který zdobí slavnostní tabuli českého prezidenta při pobytu v Lánech, trvá týdny a jeho cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. 

"Ten servis je skutečně prvotřídní, je vyráběný podle stejné technologie jako v době monarchie. Všechno, co není I. jakost, vyhazujeme," říká Alena Kratinová, ředitelka manufaktury Ateliér JM Lesov – před prodejem v roce 2011 Thun Studio. Dnes má i s ní dvacet zaměstnanců.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.