Sushi
Foto: Shutterstock
Sushi je staré tisíce let, ale teprve Hollywood z něj udělal celosvětový trend. V prvním díle nového seriálu o sushi, který na tomto místě najdete ode dneška každou středu, se dozvíte, kde se vzalo, kolik jsou Japonci ochotní investovat do špičkového tuňáka nebo jak se učí "mačkat" rýži.

Elektronika, auta a sushi. To jsou asi tři největší vývozní artikly současného Japonska. Všem třem se daří i u nás, i když alespoň u toho posledního si často necháme příliš mnoho líbit. Pojďte s námi cestovat za sushi.

Nejdříve do Japonska, kde je sushi doma. Samozřejmě. Co mají nejraději? „Především čerstvé ryby a těch mají stálý přísun,“ říká Marek Hora, český šéfkuchař, který se sushi učil dělat v Japonsku a dnes je v tomto umění tak dobrý, že je členem nadnárodního týmu, který po světě reprezentuje sushi jménem japonské sushi asociace.

A tak za tuňáka, jehož cenu šroubuje vzhůru nedostatek ryb způsobený mimo jiné i celosvětovou oblibou sushi, dokážou zaplatit víc než kterýkoli národ na světě. Poslední rekord padl letos v lednu. Tehdy se za rekordních 155,4 milionu jenů (asi 34,3 milionu Kč) prodala ryba o váze 222 kilogramů. To je skoro trojnásobek dosavadního rekordu, který je teprve z loňska. „Celý skončil jako sushi nebo sashimi,“ říká Marek Hora. „Jen Japonec dokáže podle vzhledu ploutví a řady dalších věcí odhadnout, jak bude ryba dobrá.“

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.