Rozmanitost klimatu a zajímavé místní odrůdy dělají z výletu za slovinskými víny příjemné dobrodružství.
Foto: Shutterstock
Slovinsko má výborné vlašské ryzlinky, tramíny či chardonnay a produkuje výborná sladká vína. Co vše se dá najít v zemi, která je sice menší než Česká republika a má i podstatně méně obyvatel, ale co se rozlohy vinic týče, jednoznačně vede?

Slovinsko je země nám blízká nejen jazykově, ale i řadou odrůd révy a ostatně i svatomartinskými vinnými oslavami. Navzdory násobně menší rozloze i počtu obyvatel má více vinic než Česko. Réva se zde pěstuje na přibližně 22 tisících hektarech a samostatných vinařství existuje dnes ke čtyřiceti tisícům, často jde o opravdu malé producenty, jejichž vína mizí v rodinném kruhu.

Slovinsko se dotýká Jaderského moře, od Rakouska je odděleno Alpami a ty tvoří i podstatnou část jeho území, sdílí hranice s Itálií, Maďarskem a Chorvatskem. To vše přispívá nejen k velké rozmanitosti v půdních a klimatických podmínkách jednotlivých vinařských regionů, ale také se zde odráží kulturní vlivy a tradice sousedů.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.