Ilustrační foto - pivo
Foto: Shutterstock
Jaroslav Hašek kdysi ústy svého hrdiny tvrdil, že padne vláda, která zdraží pivo. Krátký přehled skokových zdražení piva v posledních desetiletích ukazuje, že na tom možná něco bude. Ve kterých letech šla cena piva rychle nahoru?

Zvrat, kterým prošla po roce 1989 česká společnost, se nevyhnul ničemu – ani cenám piva, které prudce vyletěly vzhůru. Opravdoví pamětníci ale s nostalgií vzpomínají na 60. léta, kdy stával půllitr čepované desítky 1,10 až 1,40 a citují výrok oblíbeného Haškova hrdiny o vládě, která padne, když zdraží pivo.

Možná na tom něco bude. První výrazné zdražení zažila tehdy ještě socialistická republika v roce 1967, kdy se desítka vyšplhala až na 1,70 Kč. Ve druhé polovině 80. let 20. století pak cena desítky stoupla na 2,50 a za dvanáctku se platily koruny už čtyři. Za renomované značky ještě o korunu víc.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.