Fish and chips v designovém podání 3D tiskárny
Foto: www.naturalmachines.com
Firma jedná s řetězci o výrobě kapslí s čerstvými ingrediencemi, které by se jen do tiskárny vložily. Pro veřejnost bude stroj dostupný v druhé polovině příštího roku za přibližně tisíc dolarů.

Pro milovníky, ale i odpůrce vaření bude od příštího roku na trhu dostupná technologická novinka – tiskárna na jídlo. Pro jedny může znamenat možnost vydovádět se při vaření, pro druhé vidinu nenáročné přípravy večeře.

Firma Natural Machines sídlící v Barceloně už před časem představila svou tiskárnu nazvanou Foodini, kterou chce v druhé polovině roku 2015 uvést na trh. Místo plastu využívá stroj jedlé ingredience, které vytlačuje z nerezové kapsle. O nové technologii píše zpravodajský server CNN.

"Jde o stejnou technologii jako u tiskárny na plast, jen u plastů je jeden bod tání, zatímco tiskárna na jídlo pracuje s různými teplotami, konzistencemi a texturami," popisuje jedna ze zakladatelek firmy Lynette Kucsma. "Také gravitace je trochu proti nám, jídlo svůj tvar nedrží tak dobře jako plast," dodává.

Samozřejmě nejde o jedinou tiskárnu na jídlo, na které se ve světě pracuje. Firma však tvrdí, že jejich tiskárna jako jediná dovede vytvářet široký sortiment jídel od sladkých po kyselé, a patří tedy mezi nejpokročilejší.

"V podstatě jde o miniverzi potravinového závodu s velikostí trouby," říká Lynette Kucsma s tím, že v počáteční fázi bude jejich tiskárna určena hlavně po profesionály. Uživatelská verze bude následovat hned poté s cenou kolem tisíc dolarů za kus.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.