Joy Spenceová, master blenderka jamajské destilérky Appleton Estate
Foto: Ultra Premium Brands
První master blenderka na světě přijela na skok do Prahy. Přivezla několik vlastních rumových kompozic a poradila, jak si rum co nejlépe vychutnat.

Energická Joy Spenceová je vůbec první žena master blenderka na světě. V úrodném jamajském údolí, kde se nachází destilérka Appleton Estate, tvoří vybrané rumové kompozice a za svou práci, kterou přispívá k reprezentaci Jamajky ve světě, dostala dokonce nedávno státní vyznamenání. Stejné, jakým se pyšní například běžec Usain Bolt. Joy Spenceová přijela v říjnu na skok do Prahy, kam přivezla několik vlastních rumů a mluvila také o vůbec nejstarším rumu, který vytvořila. Pyšní se etiketou oznamující, že jeho nejmladší složka zrála 50 let.

Na značení stáří rumu je Joy Spenceová citlivá. Pokud se etiketa honosí číslovkou, která ovšem označuje průměrné stáří rumu, nebo dokonce pouze poukazuje na jeho nejstarší složku, jíž může být v kompozici mizivé množství, je to podle ní přinejmenším zavádějící. "V našem oboru však neexistuje nařízení, které by dalo destilérkám povinnost uvádět, který způsob označování rumů používají," povzdechne si Jamajčanka na setkání v hotelu NYX Prague. Před pár hodinami přiletěla z Paříže a ani v Praze se nemůže dlouho zdržet - pracovní rozvrh úspěšné master blenderky je hodně nabitý.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.