Kedsky neboli kecky
Foto: archiv firmy
Jsou to zřejmě ty nejpohodlnější a nejoblíbenější boty na zeměkouli - kecky. Kus plátna a gumy má v botnících dlouhou tradici, ale až druhá světová válka z nich udělala boty, které se obouvaly nejen na sportovní hřiště. A mimochodem, přemýšleli jste někdy nad tím, proč se jim vlastně říká "kecky"?

Kecky - to je jednoduchá věc. Na jejich výrobu potřebujete kus plátna a gumu. Stejné materiály se odjakživa používaly i k výrobě pneumatik, řada jejich výrobců se tak na přelomu 19. a 20. století vrhla i na výrobu těchto bot. Společnost US Rubber company, která se později přejmenovala na Uniroyal a dnes ji vlastní Michelin, začala vyrábět gumu speciálně pro podrážky bot již v roce 1892.

V roce 1916 firma US Rubber Company sjednotila 30 svých obuvnických značek. Management firmy si pro novou společnost původně vybral název Peds, podle latinského slova chodidlo, ale ochrannou známku na název už vlastnila jiná firma. Jméno proto bylo pozměněno na Keds.

Ve stejném roce firma představila první botu s gumovou podrážkou. Bota byla nazvána „sneaker“. Slovo pochází z anglického slovesa „to sneak“, tedy plížit se. Narozdíl od jiných bot totiž bylo možné chodit v keckách díky jejich gumové podrážce úplně tiše.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.