Tomáš Etzler
Foto: HN - Libor Fojtík
Druhá nejsilnější ekonomika na světě, která politicky a sociálně zůstala v 70. letech. Tak charakterizuje Tomáš Etzler, zpravodaj České televize, současnou Čínu. Za jeden z největších problémů v zemi považuje násilné vyvlastňování. Situaci ale mění k lepšímu internet.

Ještě před pár lety tvrdil, že si nedovede představit, jak by při své novinářské práci mohl založit novou rodinu. Dnes má tříměsíčního syna a tříletou dceru, profesi nezměnil. Zatím. Tomáš Etzler, zpravodaj České televize v Číně.

HN: Poslední sjezd Komunistické strany Číny by měl přinést do tamní politiky řadu změn. Dají se tedy čekat zásadní reformy v celé společnosti, třeba omezení cenzury?

Odpověď je jasná – ne. Je otázka, jestli Si Ťin-pching, který se má stát prezidentem, zahájí alespoň částečné změny. Všichni ale tvrdí, že bez zásadních reforem politických, ekonomických a sociálních se Čína řítí do záhuby. V posledních třiceti letech zažila obdivuhodný hospodářský vzestup, stala se druhou nejsilnější ekonomikou světa. Ale panuje tam ohromné napětí, protože politicky a sociálně zůstala v 70. letech minulého století.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.