"Je mi jasné, že uvedení některých odrůd, které dnes začínáme šlechtit, na trh se už nedožiju. Trvá to i patnáct let, než se odrůda vyšlechtí. Jsem s tím smířený," říká Jan Prášil.
Foto: HN – Tomáš Škoda
Nejdřív křížili orchideje. Teď je firma SEMO, v jejímž čele Jan Prášil stojí, největším semenářským podnikem v Česku. Její šéf, vedle šlechtění, honí zloděje a nutí je zametat. A taky krmí svých 140 včelstev vlastním absintem, aby byla zdravá.

Má nezaměnitelný moravský akcent a taky bydlení, které mu leckdo může závidět. Žije ve vile, která patřila rodině známého vynálezce očních čoček − Wichterlovým, kousek za moravskými Smržicemi.

Do kanceláře a ke šlechtitelským místnostem to má odtud šéf největší ryze české semenářské firmy jen pár kroků. A je znát, že se tu Jan Prášil cítí šťastný. Obklopen dvěma sty hektary polí přímo uprostřed úrodné Hané a v práci, která byla jeho koníčkem, ještě než nastoupil na vysokou školu. Pravda, tehdy šlechtil doma jen orchideje a masožravé květiny, k čemuž se teď už dostane jen málokdy.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.