Profesorka Alena Skálová stojí za plzeňským objevem zmutovaného genu.
Foto: HN - Libor Fojtík
Vědci z plzeňské Bioptické laboratoře našli v jednom typu nádoru slinných žláz zmutovaný gen, který spouští rakovinu. Díky tomu se spojili s americkou společností Ignyta, která vyrábí léky pro cílenou onkologickou léčbu. Její medikament, který bude na trhu za dva roky, by měl léčit všechny nádory se stejným zmutovaným genem. Plzeňští vědci pro něj budou hledat pacienty v celé Evropě.

Díky přelomovému objevu českých vědců bude americká farmaceutická společnost Ignyta léčit pacienty se specifickým nádorem slinných žláz.

Profesoři Alena Skálová a Michal Michal z jedné z největších evropských patologických laboratoří už před několika lety zjistili, že se v tomto nádoru ukrývá stejný zmutovaný gen, jenž spouští rakovinu, jako ve vzácném nádoru prsu. Lék Entrectinib, který Ignyta vyrábí, dokáže najít tento zmutovaný gen a "vypnout" jej až v 80 procentech případů, takže se rakovina dál nešíří. Například nádor slinných žláz dokáže lék výrazně zmenšit do měsíce.

"Je to velký rozdíl proti běžné léčbě rakoviny, která nepůsobí přímo na nádor, ale vybije všechno," hovoří o chemoterapii, nejčastější onkologické léčbě, Skálová. Většina pacientů v klinické studii, kde se lék před vstupem na trh zkouší, jej podle ní snáší velmi dobře a nemá žádné velké nežádoucí účinky.

Upozorňuje ale na to, že medikament nedokáže zabránit návratu rakoviny a ta se u většiny pacientů znovu po několika letech objeví jinak, na což už tato léčba nestačí. "Důležité je, že se nemocným prodlouží život, a to až o desítky měsíců," uvádí vědkyně.

Medikament cílené onkologické léčby by mohl být na českém trhu už za dva roky a měl by se používat při léčbě všech nádorů se stejnou mutací, což jsou nádory slinných žláz, prsu, měkkých tkání atd.

"Je to velmi přelomové," říká Steven Potts, který má v Ignytě na starosti záležitosti globální medicíny a diagnostiky. "Na druhou stranu, tato mutace je v jednom ze sta nádorů slinných žláz nebo v jednom z pěti set nádorů prsu," dodává Potts.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.