Nejsledovanější exponát českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 - obří kapka z ryzího zlata - je připravena k odvozu do čínské Šanghaje.

Federico Díaz, autor instalace nazvané LacrimAu, která pracuje s city člověka, doufá, že i přes současné potíže s leteckým provozem kapka na výstavu dorazí do jejího zahájení 1. května.

Umělecký počin propojuje podle autora lidské slzy, "zřejmě jednu z mála kapalných látek, s níž se neobchoduje", zlato jako symbol emocí, moci i válek a také čich. Socha bude totiž vytvářet také vůně.

Obří kapka (výška 80 cm, šířka 50 cm) bude umístěna ve skleněné krychli, do níž bude moci vejít jen každý pětistý návštěvník českého pavilonu.

Ve speciálním křesle budou při pohledu na kapku snímány jeho reakce a emoce, po jejichž vyhodnocení automatická pipetovací stanice namíchá z různých esencí osobní vůni.

Janota: Půjčit tunu zlata na EXPO 2010 v Číně? To snad ne, je to riskantní - čtěte ZDE

reklama

"Po skončení seance si člověk odnáší ampulku přibližně jednoho mililitru vůně, která vyjadřuje jeho momentální stav, jak se ten člověk cítí. A když si přičichne za týden, měsíc, rok, měl by si vzpomenout na ten moment," říká Díaz.

Světová výstava Expo 2010, na níž se prezentují státy světa, bude zahájena 1. května. Český pavilon je hotov, během dne zkušebního provozu ho navštívilo kolem třiceti tisíc lidí. Na představení České republiky vláda vyčlenila kolem půl miliardy korun.