Mužem na plakátu je Oleg Vorotnikov, lídr umělecké skupiny Vojna.
Foto: Galerie Artwall
Umělecká skupina Vojna, s jejímiž pěti členy přinesly celostránkové interview středeční Hospodářské noviny, je z ruského undergroundu asi nejznámější. Podpořil je britský výtvarník Banksy, člena skupiny Olega Vorotnikova hledá Interpol a další se skrývají před úřady. Ruské politické umění ale zdaleka není jen Vojna.

Ruská policie už má procedury vůči nepohodlným, protirežimním umělcům dobře zvládnuté. Nejčastěji se odkazuje na paragrafy 282 a 213 trestního zákona, které umělce stíhají pod záminkou chuligánství a podněcování občanských nepokojů. Současnou podobu zákona proti extremismu doladil ruský parlament v roce 2002.

Jeho kritici upozorňují na nezvykle vágní formulace, které policii umožňují, aby umělce mohla postihovat stejně tvrdě jako islámské teroristy či příznivce neonacistických hnutí. Dodatečnou "munici" úřadům dává paragraf 319, který zakazuje urážení státních představitelů.

Ani v Čechách není bezpečno

Způsoby, které ruské úřady vůči umělcům používají, jsou optikou českého diváka extrémní, ale bohužel ne výjimečné. Například galerie ve veřejném prostoru Artwall, která skupinu Vojna nechala vystavovat na zdech v pražských Letenských sadech, se znovuotevřela po třech letech. V roce 2008 pražský magistrát odstoupil od smlouvy o výpůjčce galerijních prostor v reakci na výstavu skupiny Guma Guar, jež parafrázovala magistrátní kampaň za uspořádání olympijských her v Praze.

O pronásledování ví leccos také skupina Ztohoven, která čelila trestnímu oznámení po zinscenovaném "atomovém výbuchu" v ranním vysílání ČT. Dnes členům Ztohoven hrozí až dva roky vězení za expozici, pro jejíž účely skupina zfalšovala své občanské průkazy. Další činnost Ztohoven během návštěvy v Praze podpořila také skupina Vojna.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.