Vojna si udělala silvestrovský ohňostroj po svém.
Foto: blog Alexeje Plucera-Sarna na serveru Livejournal
Kurátoři příštího ročníku berlínského bienále, ruská politická skupina Vojna, se na Silvestra přihlásila s další anarchistickou akcí. Tentokrát se stíhaným členům Vojny podařilo podpálit policejní anton, v němž příslušníci státních služeb v prosinci odváželi demonstranty a členy opozičních hnutí.

Ruská umělecká skupina Vojna, které již silná politická angažovanost vynesla zahraniční publicitu, policejní pronásledování a nejnověji i pozici kurátorů příštího berlínského bienále, se opět přihlásila o slovo s novou performance.

Na silvestrovský večer přelezli členové skupiny v čele se stíhanými aktivisty Olegem Vorotnikovem, Leonidem Nikolajevem a Natalií Sokol bezpečnostní ploty u petrohradské policejní stanice a podpálili jednu z dodávek, v níž ruská policie převážela zatčené demonstranty z prosincových opozičních protestů.

Policejní vůz členové skupiny zapálili pomocí Molotovových koktejlů, jaké například běžně patří k výzbroji anarchistů.

Samotní členové Vojny akci nazvanou Nas-aný Prométheus označují za autodafé neboli akt víry, jakým bylo za časů španělské inkvizice vyhlašování rozsudku nad kacíři. Novináře o akci informovala členka skupiny Jana Sarna, která vloni na podzim navštívila Prahu při vernisáži výstavy Vojna Wanted.

 

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.