Nakladatel Petr Himmel
Foto: Marek Himmel
Nakladatel Petr Himmel se v Garamondu specializuje především na vydávání izraelské a frankofonní literatury, ale když zrovna nepracuje, čte knížky nejrůznějšího druhu. Včetně českých.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Rozečtených knih mám víc a střídám je podle nálady. Momentálně jsou to Proudy od Václava Kahudy, na němž mám rád jeho postavy žijící mimo hlavní proud. Jsou to často vyděděnci, ale nevnímají svět tak povrchně jako my. Vedle leží Stezka ve skalách, kázání teologa a biblisty Jana Hellera. Znám málo lidí, kteří dokážou tak objevně interpretovat příběhy Starého zákona.

reklama

Máte oblíbené texty, k nimž se rád vracíte?

Nikdy se nevracím, na to není čas. Rád čtu současnou izraelskou literaturu, zvláště Meira Šaleva, Davida Grossmana a Amose Oze.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Miloval jsem Eduarda Štorcha, s kamarádem jsme si hráli na Kopčema a Veverčáka. Líbilo se mi lingvistické vysvětlení jména Kopčem: původně znělo Kopnut srnčetem. Později přišel Dean Moriarty z Kerouacova románu Na cestě − jedny prázdniny na gymplu jsem se snažil prožít v duchu tohoto románu. V 80. letech minulého století se cestování scvrklo na jízdu do Bulharska narvaným vlakem, v němž se celou dobu pařilo, ale stejně to byl skvělý zážitek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.